ПФК Левски (София)

Име на отбор: ПФК Левски (София)
Емблема:
Прозвища: „Сините”, „Отбора на народа”
Стадион: „Георги Аспарухов”
Капацитет: 25 000
Първенство: „А” футболна група
Сайт: levski.bg
Собственик: Тодор Батков
Изпълнителен директор: Иво Тонев
Финансов директор: Константин Баждеков
Старши треньор: Антони Здравков
Помошник тренъор: Мариян Христов и Елин Топузаков
Треньор на вратарите: Руслан Михайлов
Кондиционен треньор: Ясен Екимов
Администратор: Райко Якимов

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ

You are here:   Home БГ Футбол А група Левски Информация
Левски

ИСТОРИЯ

ПФК Левски (София) е български футболен клуб, основан през далечната 1911 година от група от тридесетина младежи, гимназисти от Втора мъжка гимназия, които редовно играели футбол в местността „Могилката” (днес градинката пред 22-ро училище до НДК). По предложение на един от основателите - Борис Василев - Боркиша, клубът е кръстен на Апостола на българската свобода - Васил Левски. Клубът е официално регистриран на 24 май 1914 година. Точно през тази година е и първият мач за клуба – 0:2 срещу ФК`13.

Първата си титла Левски печели през 1933 година. „Сините” печелят надпреварата за София и получават правото да се съревновават с най-добрите отбори от страната. На 1/4 - финал се изправя срещу Борислав (Кюстендил) и го разгромява с 9:1, на 1/2 - финал е отстранен Ботев (Ямбол) с 4:2, а на финала на държавното първенство, „сините”  побеждават варненския Шипченски сокол с 3:1. Мачът се играе в София на 3 октомври 1933 г., а головете за успеха отбелязват Коста Жеков, Асен Панчев и Асен Пешев.

През лятото на 2004 г. за треньор на Левски е назначен бившият футболист на отбора Станимир Стоилов. Той, заедно с ръководството на отбора, си поставят за цел да изградят отбор, който да може да се противопоставя на силните европейски отбори. Използвайки някои утвърдени вече в отбора играчи като Даниел Боримиров, Елин Топузаков, Димитър Телкийски и Христо Йовов, заедно с млади играчи като Валери Домовчийски, Станислав Ангелов и Ричард Еромоигбе, Стоилов бързо изгражда нов силен отбор. Левски печели Купата на България през 2005 г., но най-големите успехи на отбора идват през следващия сезон. Тогава Левски достига до четвъртфинал за Купата на УЕФА, изигравайки рекордните за български отбор 14 мача в един сезон, и побеждава отборите на Оксер, Динамо (Букурещ), Олимпик Марсилия и Удинезе. Същата година отборът извоюва и шампионската титла на страната.

През сезон 2006/07 Левски става първият български отбор, класирал се в групите на Шампионската лига, отстранявайки преди това италианския Киево (Верона). И въпреки че отпадат от турнира, „сините” изиграват паметни мачове с Барселона, Челси и Вердер (Бремен).

УСПЕХИ

Национално първенство:

Шампион на България (26 пъти): 1933, 1937, 1942, 1946, 1947, 1949, 1950, 1953, 1965, 1968, 1970, 1974, 1977, 1979, 1984, 1985, 1988, 1993, 1994, 1995, 2000, 2001, 2002, 2006, 2007, 2009

Второ място (29 пъти): 1925, 1929, 1940, 1943, 1948, 1956, 1958, 1960, 1961, 1964, 1966, 1969, 1971, 1972, 1975, 1976, 1981, 1982, 1983, 1987, 1989, 1992, 1996, 1998, 1999, 2003, 2004, 2005, 2008

Национална купа:

Носител (28 пъти):
1933, 1937, 1942, 1946, 1947, 1949, 1950, 1956, 1957, 1959, 1967, 1970, 1971, 1976, 1977, 1979, 1982, 1984, 1986, 1991, 1992, 1994, 1998, 2000, 2002, 2003, 2005, 2007

Финалист (11 пъти): 1925, 1929, 1953, 1965, 1969, 1974, 1985, 1987, 1988, 1996, 1997

Дубъл

Златен дубъл (13 пъти):
1942, 1946, 1947, 1949, 1950, 1970, 1977, 1979, 1984, 1994, 2000, 2002, 2007

Суперкупа на България:

Носител (3 пъти):
2005, 2007, 2009

Финалист (1 път): 2006

Купа на Съветската армия:

Носител (3 пъти):
1984, 1987, 1988

Купа Улпия Сердика:

Носител (4 пъти):
1926, 1930, 1931, 1932

Финалист (1 път): 1928

Европейски клубни турнири:

Купа на Носителите на Купи (1/4-финал - 3 пъти):
1970, 1977, 1987

Купа на УЕФА (1/4-финал - 2 пъти): 1976, 2006

 


Състав

Старши треньор:

Антони Здравков

Вратари:

1. Горан Блажевич - 7.6.1986

23. Пламен Илиев  - 30.11.1991

89. Михаил Иванов - 07.08.1989

Защитници:


2. Дъстли Мюлдер - 27.01.1985

5. Алекс Перес - 11.08.1991

6. Орлин Старокин - 08.01.1987

13. Димитър Везалов - 13.04.1987

28. Нуно Пинто - 06.08.1986

35. Пламен Димов - 29.10.1990

55. Йордан Милиев - 05.10.1987

Полузащитници:

4. Станислав Ангелов - 12.04.1978

10. Антонио Вутов - 6.07.1996

11. Гари Родригес - 27.10.1990

20. Мирослав Иванов - 11.10.1981

22. Илиан Йорданов - 03.04.1989

25. Даниел Димов - 21.01.1989

45. Владимир Гаджев - 18.07.1987

59. Ларсен Туре – 20.07.1984

74. Кевин Бру –  12.12.1988

77. Стефан Велев - 02.05.1989


Нападатели:

7. Димитър Макриев - 7.01.1984
9. Цветан Генков - 8.02.1984