You are here:   Home БГ Футбол А група Берое Берое: Ще се учим от Аякс

Берое: Ще се учим от Аякс

Вторник, 04 Януари 2011 21:18

В първото издание на "Млади таланти" на beroe.eu за новата 2011 г. гостува директорът на школата на Берое Стелиян Попчев. За оценката му, за представянето на формациите и за концепцията му за бъдещето, четете в следващите редове.

- Г-н Попчев, от името на екипа на Beroe Online Ви честитя Новата година и Ви желая здраве, щастие и успехи. Какъв късмет изтеглихте от баницата?

- Най-напред искам да поздравя чрез вас с Новата година всички треньори от школата, колегите им от представителния тим, а също и на футболистите от мъжкия състав. Желая им късмет в предстоящите мачове, да продължават да ни радват с изявите си, за да се чувстваме горди жители на Стара Загора и фенове на Берое. От баницата ми се падна най-важното - здравето.

- Как видяхте представянето на всички формации в отминалия есенен полусезон?

- Родените през 99 г., с наставник Кольо Христов участват за първа година в първенство. Определям четвъртото им място във временното класиране като добро, още повече, че противниците им са по-големи на възраст. С няколко попълнения съставът има потенциал за бъдещо развитие. Очарован съм от момчетата на Борис Киров, родени през 98-а. Те ме впечатлиха не толкова с класирането, колкото със стила си на игра. Припомням, че се включиха в силен международен турнир в Албена, където победиха на два пъти столичния Левски с 2:0 и 3:0. Завършиха 2-ри след минимална загуба от Черно море с 2:1. Първенци са в Областното първенство записвайки в актива си само победи. А в последния кръг се наложиха над основния си конкурент ФК Стара Загора, въпреки че, бяха с човек по-малко. Избраниците на Атанас Димитров от набор 97 също показват израстване. В момента са на четвърто място, но целта им е да се изскачат позиция по-нагоре и тя е постижима. Набор 96 на наставника Димитър Митев е първенец с равен брой точки с ФК Стара Загора. От този отбор обаче очаквах малко повече, защото има голям потенциал и му предстои участие на Републиканско първенство. Там гоним достойно представяне, но за целта е нужна още много работа. Набор 95 начело със Сидер Димитров записа добро класиране и направи хубави мачове. И тук момчетата ни играха с по-големи от тях противници. Състезателите обаче редуват силни със слаби мачове и трябва да са по-постоянни в изявите си. Препоръчвам им да наблегнат върху тактическото си израстване. Селекцията на Венелин Сивриев завърши есента на десето място, но е на малка разлика от петия. Фактът, че започна подготовката си само две седмици преди старта на шампионата и някои съдийски отсъждания в наша вреда ме кара да дам задоволителна оценка на тима. Той записа няколко убедителни победи като тези над Черно море и ЦСКА. Затова съм убеден, че с добра подготовка отборът ще тръгне напред. Гарнитурата ни в Елитната група до 19 г. предвождана от Тодор Станев стартира силно и победи Левски. Последва обаче серия от седем поредни загуби, а причината е, че трима от основните футболисти по различни причини не бяха на линия. На отборът му липсва класа, защото не е правилно селектиран. Още при формирането му седем от лидерите му отиват в София. Но радващото е, че двама състезатели точно от този състав ще започнат подготовка с мъжете.

- Ще могат ли Иво Гюров и Мартин Райнов да развият потенциала си при Илиан Илиев?

- И двамата участват сериозно в тренировъчния процес. От тях зависи дали ще оставят трайна диря в българския футбол. Попадат в добър колектив, а имат и качества. Важно е да стъпят здраво на земята, защото професионалната им кариера едва сега започва.

- Успяхте ли да затегнете дисциплината в школа?

- През миналата година гарнитурата в Елитната група ни създаваше проблеми с дисциплината. Разделихме се с 80% от момчетата. Това е задачата ни, да превъзпитаваме възпитаниците си при нужда. Хубавото е, че от лятото няма текучество на ключови футболисти, както беше преди години. Денислав Чаушев и Пламен Тенев от набор 95 се опитаха зад гърба ни да отидат в Черно море. С Денислав ще се разделим, а на Пламен даваме последен шанс да докаже качествата си. Няма да спрем никой, който търси развитие другаде. Стига да го направи коректно.

- Да очакваме ли нови попълнения?

- Скаут на школата е Коста Костов, който наблюдава много момчета. Набелязали сме около десетина класни попълнения. Те са основно в по-малките възрастови групи и през лятото ще ги привлечем.

- Доволни ли сте от условията, които ви предоставя базата и има ли забавяне на заплати?

- Срещаме пълна подкрепа от ръководството. Всичко, което сме поискали ни е предоставяно. Възнагражденията на треньорите се изплащат редовно. Дадена ни е пълна свобода на действие. Няма натиск да се налага този, или онзи играч. Благодаря на шефовете за финансовата обезпеченост. Те ни помогнаха и да положим гранули на изкуствения терен зад градския стадион. Той ще бъде още по-добър и годен за игра. Подобри се и базата в кв. „Кольо Ганчев”. За първи път от десет години насам там се полагат толкова много грижи за тревното покритие и това са думи на работниците, които отговарят за съоръжението. Искам ние треньорите да се развиваме и да се трудим повече. Затова съм осигурил дискове със записи на начина на работа в Аякс и ще ги ползваме в бъдещите занимания.

- Четвъртодивизионният Верея Булсатком ще изгражда детско-юношеска школа. Възможно ли е беройски кадри да попаднат там?

- Някои от резервите в гарнитурите ни може да обиграваме при колюганчевци. И после ако покажат развитие ще си ги прибираме.

Beroe Online

Снимка: SportaBG.com