"7 дни спорт" продължава дискусията за финансовите проблеми на футбола в България. Потърсихме за мнение изпълнителния директор на Rinb.bg Ивайло Гюров. Разговорът тръгна в посока на това дали след време клубовете от "А" група могат да печелят повече от тв права и как е възможно това да се случи.
- Преди година и половина купихте тв права на българското първенство. Цифрата изглеждаше умопомрачителна - 50 млн. лв. за пет години. Каква е равносметката ви до момента?
- Неслучайно договорът е за пет години. Дадохме си ясна и реалистична сметка за това какво е състоянието на този продукт, има ли изобщо продукт и кога той би могъл да стане печеливш. Обикновено този тип договори се сключват за три години. За първите година и половина ние не сме на печалба. Когато започнахме да работим този продукт, той не съществуваше на практика.
Хората нямаха достъп до българското първенство
не знаеха какво се случва, гледаха по един мач от време на време по националната телевизия. При това в часове, на които им беше удобно на клубовете. Работил съм много години в националната телевизия и съм бил свидетел как колегите от спорта са поставени в отвратителни условия. По кефа на футболния съюз и клубовете часовете на мачовете се сменяха, когато си поискат. Така че ние започнахме от нула. С годините се беше създала една негативна картина за българския футбол, за което със сигурност има страшно много основания. Ситуацията обаче се промени, когато ние започнахме да показваме по шест мача от всеки кръг. Аз знам, че когато сключвахме този договор, доста хора злобно се забавляваха с това как сме се излъгали и как си купуваме нещо, което не съществува.
- Факт е, че още с подписването на договора вие натиснахте клубовете да си оправят стадионите?
- С договора, който сме подписали, ние имаме определени изисквания, свързани с финансови измерения.
Ние плащаме за нещо, ако и те извършат нещо
Те могат да изискват от нас редовни плащания и ги получават. Ние на свой ред изискваме подобряване на състоянието на стадионите, имаме специфични технически изисквания за електрификация и осветление на стадионите. Имат задължение да изградят оптична връзка между стадионите и нашия център, за да може качеството на сигнала да бъде гарантирано. Това на много хора се струва абсурдно - да има на стадионите оптична връзка до телевизията. И когато видим, че не се изпълняват тези условия, ние можем да прекратим плащането да наложим финансови санкции, които са много сериозни. Ние обаче не водим диалог от позицията на този, който плаща музиката.
- Реално парите от тв права са най-сериозният и постоянен приход на клубовете от "А" група. Те не печелят кой знае колко пари от билети, спонсори и трансфери. След три години пак ще седнете на масата за преговори. Какво трябва да направят клубовете, за да поискат повече пари от тв права?
- Трябва поне да си изпълнят задълженията в договора. Това нещо те трябваше да го свършат още през първата година. И не го направиха.
- Конкретно те какво не са си свършили?
- Не са си пипнали стадионите. На повечето места няма платформи за камерите например. Аз говоря за елементарния минимум за нормална телевизионна реализация. Например няма платформи за камерите за стадион "Българска армия". Камерите са между публиката.
- Колко струва една такава платформа?
- Колко да е, две платформи по 300 лева всяка.
- Аз това не го вярвам - те са получили над половин милион лева от тв права, а нямат 600 лева за платформи.
- Затова не сте собственик на футболен клуб.
- Интересна работа...
- Не е интересна, а е смешна.
- Какво друго трябва освен тези платформи?
- Трябва да има на всеки стадион електрическо табло , което да гарантира постоянно захранване с ПТС-а. Приготвил съм доклад за състоянието на стадионите, който ще връчим на футболния съюз. И миналата година им връчихме такъв. Стадион по стадион, снимка по снимка... Над 70 страници доклад, в който е описано на всеки стадион какво трябва да се направи. Почти нищо не е направено.
- Чувал съм, че голям проблем възниква с късните мачове, които влизат в най-гледаното време. Такива двубои може да излъчвате само от четири стадиона.
- Така е, това са стадионите на Левски, ЦСКА, Черноморец и Литекс. В Ловеч няма достатъчно осветеност и в корнерите е тъмно. Но е по-добре така, отколкото нищо.
- Да, но не може да си позволите излъчване на вечерни мачове например от Пловдив, Варна и Стара Загора?
За Пловдив ни е много мъчно
Един футболен град с атрактивна публика, която от телевизионна гледна точка създава футболна атмосфера. Грехота е това, което се случва с Пловдив. Доколкото знам, в Сливен много сериозно се работи по стадиона. Надявам се скоро и там да има светлини. Сега тук сме принудени да се надяваме, че Калиакра ще влезе в "А" група! Хората са направили осветление на стадиона си, значи и оттам може да се излъчват вечерни мачове. Защото това се отразява на печалбата. Когато даваш мач следобед, искаш една цена. А тази за реклама в праймтайма е съвсем друга.
- Каква е цената?
- В зависимост от мача. Има куриози като в последния понеделник. Мачът
Черно море - Черноморец направи сериозен пазарен дял
на аудитория 10% в два часа следобед. Една доста сериозна аудитория си е гледала мача, независимо че е в понеделник, в ранен час. Ние искаме петък и понеделник да ги направим футболни дни с късен вечерен мач. Това, че ги даваме следобед, е изключителен компромис. Това се два силни телевизионни дни. Ако ние имаме силен мач в петък в 20 часа, познайте дали хората, гледащи Панорама, няма да прещракат копчето на мача.
- Вие казвате - оправете си стадионите и ще бъдете в позиция да се пазарите за повече пари. Вероятно е така. Но в малките клубове ще кажат веднага, че не са собственици на съоръженията, че нямат пари и ред други аргументи?
- Добре, но къде са тръгнали, като нямат пари.
- Лошото е, че това е повече от половината "А" група. В тази връзка как приемате идеята за намаляване на групата?
- Вижте, общото становище е, че 16 футболни отбора в "А" група е един идеален вариант. Според мен обаче за един кризисен период от 2-3 години съставът трябва да се намали. За да може наистина елитът да бъде елит. Да имат възможност да печелят повече от телевизионни права, от реклами, от спонсорство и въобще от всичко, което медията им дава като показност.
- Наскоро казахте, че в Мездра например слагат рекламните пана точно под камерите и реално те не се виждат.
- Ето един абсурд. И ние ходим на разговори, обясняваме...
- А какъв е проблемът да ги преместят?
- Не мога да кажа каква е причината. Май че скамейките на футболистите са на отсрещната страна или нещо такова.
- Като притежатели на правата имате ли претенции върху качеството на играта?
- Не, това не може да бъде измерено. За нас единствената мерна единица е аудиторията. Ако футболът не е интересен, той не се гледа. Имаме по-малко аудитория и за нас това е показател, че не е добър. Спортно-технически изисквания не можем да поставяме. Но ако те не тичат и не играят добре, хората няма да ги гледат. Това е свързано едно с друго.
- Ботев беше изваден от "А" група. Това как влияе на пролетното излъчване на мачове?
- Ето ви още едно потвърждение, че в момента една разумна мярка би била за два или три сезона да се редуцира броят на отборите в "А" група. Изваждането на Ботев ни постави пред трудната задача да избираме между повече интересни мачове. Ние няма да покажем по-малко мачове, отколкото когато Ботев беше в програмата. За нас от програмна гледна точка това е добре. Но е много лошо, че един отбор с традиции с невероятна публика в град, който е много интересен от телевизионна гледна точка, няма да го има. За нас
мачовете между Локо Пд и Ботев бяха едни от най-интересните
- В кои сегменти от рекламния пазар има все още пари, където футболът не е отишъл и би могъл да ги вземе?
- Не знам, уж сме ходили навсякъде. В момента рекламният пазар е много тежък. Бюджетите са свити, трудно е да се работи.
- Да, но пък например мачове на ЦСКА вече се излъчват и в Румъния. Има ли възможност да бъде привлечен румънски рекламодател?
- Една румънска фирма може да има интерес към българаския продукт, ако бъде видяна в популярен телевизионен канал - това означава да има рекламни табла, да има брандиране на стадиона. Другият вариант е, ако тази румънска фирма има сериозно бизнес присъствие и на българския пазар. Вземете например "Ромпетрол" - виждал съм техни бензиностанции в България, но в никакъв случай не толкова, колкото например "Лукойл". Така че според мен това е малко вероятно да се случи.
Източник: ''7 дни спорт''