You are here:   Home БГ Футбол Други Само два стадиона в София годни за мачове

Само два стадиона в София годни за мачове

Понеделник, 09 Юли 2012 11:41

 

Едва два от общо шестте стадиона в София покриват всички изисквания и на тях могат да се провеждат както дербита, така и не толкова рискови футболни мачове от първенството. Техническите и инженерните изисквания покриват стадионите "Васил Левски" и "Георги Аспарухов".

 

 

"Славия" и "Българска армия" не отговарят на условията за провеждане на дербита, а "Академик" и "Локомотив", които са затворени, са в най-тежко състояние. За разлика от стадиона на столичните железничари на "Академик" обаче текат ударни ремонти. Тези заключения са направени от междуведомствена комисия, в която влизат експерти на Столичната община, полицията, ДНСК и спортното министерство. Докладите, с които "24 часа" разполага, са изпратени преди дни до спортния министър Свилен Нейков, а самите проверки са правени през май.

 

От всички стадиони едва два вече имат технически паспорти. Пълното обследване е направено на арената на ЦСКА и на "Академик". Срокът за изготвянето на паспортите обаче още не е изтекъл. Те трябва да са готови до края на 2013 г. Затова комисията напомня на клубовете, стопанисващи останалите четири стадиона в столицата, да предприемат съответните мерки по изготвянето им.

 

В най-добро състояние е националният стадион "Васил Левски", но и за него са предписани спешни мерки. Трябва да се монтира ограда, висока поне 2 м, зад седалките на секторите "Б" и "Г". Пластмасовите съоръжения, разделящи трибуните от терена, трябва да се заменят с метални. Нужен е и ремонт на пода на трибуните и помещенията край входовете. Спешно трябва да се изготви технически паспорт, който ще предпише точно какви ремонти да се предприемат за течовете и нарушената хидроизолация на бетоновата настилка. Трябва да се направи и подробен устройствен план, който да регламентира околното пространство, транспортния и пешеходния достъп до стадиона.

 

5 млн. лв. нужни за ремонт на националния стадион. Това би го направило отново №1. Водят се преговори с финансовото министерство за отпускането на сумата. Най-сериозен проблем остава околното пространство, като решението трябва да се вземе заедно с общината. По документи всичко около стадиона, включително и под чашата до самите входове, е общинско, а останалото - на "Национална спортна база" ЕАД. "Имаме много добър диалог с общината. Смятам, че проблемите ще бъдат изчистени", заяви шефът на "Национална спортна база" ЕАД Петър Божилов.

 

Стадионът на "Левски" също покрива по-голямата част от изискванията на наредбата за сигурността на спортните обекти. Комисията е отчела, че футболният клуб прави периодични ремонти на съоръжението, сред които са новите трибуни в сектор "Б" и половината от сектор "Г". Основен проблем обаче е лошото състояние на седалките в секторите "В" и "А", които са наклонени на 45 градуса (виж карето).

 

Въпреки че покрива голяма част от изискванията, не такова е заключението за стадион "Българска армия". Проблем там са рушащият се под, липсата на камери и тоалетни в секторите "А" и "В". Според заключението при провеждане на рискови срещи тези детайли могат да застрашат живота на феновете. Затова комисията не препоръчва на

"Армията" да се играят дербита (виж карето).

 

Същата е ситуацията и със стадион "Славия". Там сериозен проблем е липсата на тоалетни, както и лошото състояние на блока за правостоящи в сектор "Г" (виж карето).

Ремонти вече текат на стадион "Академик", който по принцип е затворен отдавна. Отчетено е доброто състояние на спортните зали под сектор "А", за разлика от настилката на лекоатлетическата писта, която трябва да бъде сменена (виж карето).

"Ще разгледаме всеки казус поотделно, когато се запознаем в детайли с изискванията на междуведомствената комисия", заявиха от спортното министерство. Министър Свилен Нейков е човекът, който решава за отварянето и използването на стадионите.

"Констатациите още веднъж показват, че проблемите на базата в България са големи и трябва да се вземат мерки, както се опитваме да правим в последните 3 години. Изоставането от евростандартите обаче е доста сериозно. Надяваме се, че в най-скоро време ще го преодолеем", подчертаха от ведомството.

 

ЦСКА може да се откаже от концесията

В ЦСКА обмислят да се откажат от концесията на стадион "Българска армия" заради непрекъснатите и противоречиви сигнали от държавата и общината. Договорът бе подписан тази година, като през последните 20 "червените" бяха единствените, които плащаха наем за съоръжението си. Според предварителните изчисления дадените пари на държавата са стигали за един нов стадион. В същото време другите клубове продължавали да бъдат толерирани.

 

От клуба са притеснени, че в протокола на комисията е записано, че инвестиционната програма не е съобразена с изискванията и каквото и да се направи, съоръжението ще е морално остаряло. Затова ще опитат на "Армията" да се играят поне мачовете от вътрешното първенство, а за международните е заявен "Васил Левски".

 

Стадионът е сред малкото с технически паспорти. Проверяващите обаче отчитат лошото състояние на трибуните, а запълнените с бетон пукнатини след ремонта щели да издържат 2 месеца. Затова се препоръчва цялостно заливане с бетонова замазка. Подменени са част от седалките на сектор "А", но останалите са стари и не отговарят на изискванията. Комисията отчита, че са поставени нови огради и са преструктурирани два от входовете.

 

"Герена" най-добър сред клубните

Стадион "Георги Аспарухов" е в най-добро състояние сред клубните съоръжения в столицата. След националния стадион той покрива в най-голяма степен инженерните и техническите изисквания за спортните обекти.

 

Комисията отчита, че футболен клуб "Левски" често прави подобрения на съоръжението и дава пример с изцяло новите трибуни в сектор "Б" и половината от "Г". Основен проблем обаче са секторите "В" и "А", където седалките са наклонени на 45 градуса. В тях проблем е и лошото състояние на настилката, която се руши. Затова комисията препоръчва спешен ремонт на двата сектора, поставяне на турникети на всички входове и да не се допускат зрители в блоковете, граничещи със секторите "Б" и "Г", до отстраняване на проблемите.

 

"Изпълнили сме всички основни предписания на комисията и последното заключение е, че на "Герена" няма никакъв проблем да се провеждат мачове. Остават някои съвсем дребни детайли, по които ще работим, но те не са съществени и не пораждат рискове. Относно наклона на седалките той е в крайната част на редовете, а ние не продаваме билети за там", обяви финансовият директор на "Левски" Константин Баждеков.

 

Повече лампи и тоалетни на "Славия"

За стадион "Славия" проверката отчита, че футболният клуб прави периодични ремонти и подобрения, но все още не отговаря на условията за провеждане на рискови мачове.

Макар да не стопанисва залите за волейбол и баскетбол, футболният клуб ги е ремонтирал. Въпреки това обаче те могат да се позлват само за тренировки. Ремонтирана е средната част на трибуните на сектор "В". Там са сменени седалките, а подът е залят с нова бетонна замазка. Останалата част от трибуните обаче са в тежко състояние. Най-зле е блокът за правостоящи в сектор "Г". Проблем там е липсата на странични разделителни огради и аварийни изходи към терена под всеки пътеход. На всички сектори липсват тоалетни. Ползват се химически, които обаче не са достатъчно на брой и не отговарят на хигиенните изисквания. На входовете няма турникети, а улеи с парапети, което проверяващите отчитат за временно решение. Освен изготвяне на технически паспорт комисията предписва изграждане на тоалетни, пълен ремонт на трибуните, евакуационни осветителни тела и монтиране на турникети.

 

По всички препоръки на общината се работи и ще бъдат изпълнени в срок. Не можем да си позволим да ги пренебрегнем, защото на тях държи и лицензионната комисия на БФС, категорични са от "белия" клуб.

 

"Академик" става като нов до няколко години

Ударни ремонти текат на стадион "Академик". Комисията отчита, че през 2011 г. е ремонтирана козирката, а сега тече реконструкция на трибуните. Спортните зали под сектор "А" са в добро състояние. Трибуните, които са част от покривната конструкция на залите, обаче са с обрушени и изкъртени настилки. Предприети са частични мерки за спиране на течовете и подмяна на хидроизолацията. Прави се и експертиза за състоянието на трибуните. Пропадания пък има на лекоатлетическата писта.

 

Баскетболната и волейболната зала може да се ползват само за тренировки, защото не отговарят на изискванията за присъствие на публика. В момента тече енергийно и конструктивно обследване на съоръжението за изготвяне на технически паспорт.

Мачове на "Академик" не се играят от години заради проблемите на едноименния отбор, който вероятно няма да започне сезона във втора дивизия. Въпреки това държавното дружество "Академика" има амбициите да направи съоръжението достатъчно добро и да го отвори. "Академик" е най-новият стадион в София, но след 10 ноември бе доста запуснат. Едноименният тим бе закрит. Появи се отново, след като селският "Вихър" (Горубляне) влезе в "Б" група. Тогава се заговори, че бизнесменът Манол Велев иска съоръжението на концесия. След атентата срещу него всичко приключи. "Академика" направи уникален стадион на 4-и километър на мястото на стария "Академик", който е с изкуствено покритие. И там обаче трябва да се направят трибуните. На него тренират и юношите на ЦСКА.

 

60% от теловете на козирката на "Локомотив" не издържали тест

Най-опасен проблем за стадион "Локомотив" продължава да е козирката. Въжетата й са силно корозирали и са оформени язви в начален стадий. Същата констатация е направена от комисията през 2011 г., но не са предприети мерки по отстраняване на дефектите. При направените от Научно-изследователския строителен институт проби на козирката агрегатната якост на носещите въжета е намалена и е достигнат критичният минимум за нормативно допустима сигурност на конструкцията. От общо 133 съставни тела на въжето 82 не са издържали изпитанието. Комисията е предписала спешни ремонти на настилките, стълбищата и трибуните заради рискове от инциденти.

 

Констатирани са течове по покривните конструкции и лошо състояние на хидроизолациите. Футболният клуб твърди, че е направен частичен ремонт, но за него не са представени документи. Проверяващите са отчели започнатите ремонти на тоалетните, но препоръчват подмяна на всички инсталации на съоръжението. Заради липсата на двойно елзахранване те са категорични, че стадионът не може да се ползва вечерно време. Заради течове и опасност от падане на осветителни тела, окаченият таван и носещата конструкция баскетболната и волейболната зала също са негодни за ползване. Комисията е категорична, че използването на стадиона за спортни мероприятия и тренировки е заплаха за здравето на хората и не препоръчва отварянето му.

 

320 000 лева ще струва оправянето на въжетата, съобщи президентът на "Локо" (Сф) Николай Гигов. Очаква се на 11 юли да започне ремонтът в Надежда. Иначе вече стартира освежаване на съблекалните и официалната ложа. Извършва се подмяна и на седалки.

Снимка: Цветан Инджов/SportaBG.com