Бразилците от “Лудогорец” Жуниньо Кишада и Марселиньо вече имат български паспорти. Двамата може да бъдат повикани в националния отбор от Любослав Пенев.
В обосновката на решението пише: “Те са оценени от специалистите като талантливи и перспективни състезатели на националния отбор по футбол...”. Предложението идва от спортния министър Свилен Нейков, инициативата за издаването на указ за гражданството е на БФС.
Препоръките им отварят вратичка в изискването на ФИФА, че за натурализация на футболист извън Европейския съюз е необходимо той да е играл (работил) 5 години в страна от ЕС. Марселиньо и Кишада са в Разград едва от 19 месеца.
По сходен начин преди 14 г. Стилиян Петров получи разрешение да премине от ЦСКА в “Селтик”. Правилата на външното министерство на Великобритания не разрешаваха българин да вземе работна виза, ако не е изиграл определен процент мачове за националния в последните 2 г. Препоръките на светилата Кени Далглиш и Кевин Кийгън (тогава селекционер на Англия - б.а.) увериха съответните органи, че 20-годишният Стилиян е талант, който трябва да получи шанс да се развива.
Решението помага и на “Лудогорец”, като му освобождава две квоти за играчи извън ЕС.
Двамата привлечени тази зима - Себастиан Ернандес (Колумбия) и Неманя Милиславлевич (Сърбия), нямат европейски паспорти.
В националния сега се подвизава бразилец по кръв. Халфът Маркиньос бе извикан от Любо Пенев за контролата с Украйна през ноември, има мачове и преди това. За България са играли и Лусио Вагнер и Тиаго Силва (1 мач).
Пенев обяви и името на друг свой евентуален избраник - Мишел Платини от ЦСКА. През 2013-а той навърта 5 г. у нас (и 6 месеца в румънското първенство) и ще може да играе за България.
Взехме и гимнастички от Армения
И две млади гимнастички от Армения вече притежават родни паспорти. Спортистките са с инициали В.А.Х. и М.В.Б. и са съответно на 13 и на 14 години. От Министерството на физическото възпитание и спорта обаче отказаха да съобщят имената им.
“Става дума за две момичета, състезателки на бургаския клуб “Черноморец”. - каза Мария Гигова, дългогодишен председател на Българската федерация по художествена гимнастика. В момента Гигова вече не е начело на централата, след като бе заменена на поста от Илиана Раева. - Това са талантливи състезателки, чиито семейства живеят отдавна в България. Доколкото си спомням, момичетата дори са родени у нас, но по една или друга причина нямат български паспорти. Дадохме им препоръка пред Министерството на физическото възпитание и спорта, защото и двете са много добри гимнастички. И след време, ако продължат да се развиват, могат да бъдат полезни за българската художествена гимнастика.”
Сегашната шефка на федерацията Илиана Раева не знае за случая. “За първи път чувам - категорична е Раева. - Не знам за състезателки от Армения, за които федерацията да е настоявала да им бъдат извадени български паспорти. Това може би е станало при предишното ръководство на федерацията.”
В искането за българско гражданство на двете гимнастички е посочено, че в последните години те са печелили медали на редица големи международни турнири - в Испания, Хърватия, Сърбия и Унгария.
Талант на корта също вече е наш
Талантливият тенисист Карен Хачтрян от арменски произход също вече се гордее с български паспорт. От години семейството на момчето живее у нас, защото баща му работи в София.
Младият тенисист редовно участва в държавните първенства за подрастващи. Специалистите му предричат сериозно бъдеще в играта.
Хачтрян дори стана републикански шампион на корта за юноши до 18-годишна възраст през 2012-а.
Дойде световна шампионка
Акцията по натурализирането на елитната петобойка Полина Стручкова се очакваше да приключи до олимпиадата в Лондон. Това обаче не стана, въпреки че от родната федерация по модерен петобой бяха уредили разрешение от Русия състезателката да стартира за България на игрите край Темза.
Стручкова е световна шампионка - отборно с руския тим от 2009 г. Има и два медала от европейски първенства. Сега 24-годишната Полина вече може да представя България на големи състезания.