You are here:   Home Други Булевард Десетте най-футболни града

Десетте най-футболни града

Неделя, 21 Юли 2013 12:12 "Труд"

Само неудържима пандемия може да се конкурира с начина, по който футболът завладява целия свят. Поне половината човечество е влюбено до полуда в играта, която носи толкова много емоции и страст.

Триковете с коженото кълбо са се настанили във фолклора на всяка една държава - членка на ООН. Футболът е официален - дори и там, където няма ...официална държава. Концентрирането на няколко гранда в един град най-малкото улеснява въпроса с придвижването. Отборите не предвиждат бюджет за пътуване и хотели за повечето си двубои. Рядко ползват самолет. Почти всичко необходимо е на около час път.

В туристическите справочници футболът, мачовете и стадионите отдавна са се превърнали в сериозна дестинация. Предлагаме ви един подобен справочник на градовете, които пулсират с ритъма на играта.

ЛОНДОН - английската столица е абсолютният флагман сред градовете с най-много футболни клубове. Възможностите в Лондон се свеждат до 18 различни дестинации с 18 различни стадиона. Таблицата започва от 4- те най-големи - "Арсенал", "Тотнъм", "Уест Хем" и "Челси". След това идват "Куинс парк Рейнджърс", "Фулъм", "Чарлтън" "Кристъл Палас" и "Милуол". Прибавяме "Рединг", "Уотфорд" и "Лутън", които са от външната периферия на града. А ако искаме да се докоснем до автентичния дух, може да погледаме "Барнет", "Лейтън Ориент", "Брентфорд" и "МК Донс". На теория град Лондон може да има третото по сила първенство в света.

ТАЛИН - град с изключителна концентрация на клубове. Половината от 10-те тима в местната "Мейстри лига" са от 400-хилядната столица на Естония. Сред тях са местните грандове "Левадия", "Флора" и "Талина". Шампионът "Номе Кальо" също играе в столицата.

МОНТЕВИДЕО - един от най-футболните градове в света. Славата на местните грандове "Пенярол" и "Насионал" не е чужда и за феновете извън Южна Америка, но в името на рекорда 16 от общо 18- те отбора в първа дивизия и 9 във втора са от столицата на Уругвай. Единственият въпрос е дали ще настъпи моментът, когато целият елитен футбол на двукратните световни шампиони ще се събере изцяло в Монтевидео. А в този град всеки отбор си има собствен стадион и многобройни привърженици. Почти невероятно, нали....

СИНГАПУР - всички знаят, че азиатското Монте Карло е с територия от 700 кв. км. И на това миниатюрно парче земя се провежда единственият държавно-градски шампионат. С 10 местни, градски отбора, плюс Бруней и филиала на японския "Албирекс Ниагата". И тук властва английската система - всеки тим със собствен стадион. Не се подсмихвайте, първенството на Сингапур е добре познато. Срещите се играят в делничен ден от 14,30 часа наше време и са доста популярни дори в България.

РЕЙКЯВИК - в исландската столица схемата е подобна на тази на Талин, но с една подробност - при 4 пъти по-малко население. На 100 хиляди души в исландската столица се падат 13 отбора. Шест, от които в елитната "Пепсиделид". Другите 7 са в трите по-ниски нива. Най-силните КР "Рейкявик", "Стярнан", "Валур", "Брейдаблик", "Филкир" могат да се окажат трудни препятствия за българските клубове, ако жребият вземе, че ги срещне.

С 3 гранда и още 3 популярни клуба АТИНА е класически пример за футболна столица. Големите "Олимпиакос", АЕК и "Панатинайкос" са добре известни, по-малките са "Панионис", "Атромитос" и "Калитея", които играят пред камерна публика. Но футболното качество е високо.

Жителите на ИСТАНБУЛ имат на разположение 22 професионални футболни клуба. Пет в елита, два във втора дивизия и 15 в третото ниво. А по-незапознатите вероятно смятат, че целият турски футбол се състои от "Фенербахче", "Галатасарай" и "Бешикташ". Оказва се, че в мегаполиса има много повече футбол, отколкото може дори да се предположи.

Или БУЕНОС АЙРЕС е копирал от Монтевидио, или се е случило обратното, но ефектът е почти един същ. Мнозинството отбори от аржентинския елит са с месторождение Буенос Айрес. Тринайсет от 20-те клуба са от столицата, като тук попадат "Саранди", "Ланус", "Авеланеда", "Килмес", "Виктория", които са квартали в Буенос Айрес. Във втора дивизия столичните клубове са "само" 12 на брой.

Столицата на Ангола, ЛУАНДА, държи половината представителство в местното първенство. Осем отбора играят в този изключително красив 8-милионен град. За наша гордост водачът на местната дивизия "Жирабола" се нарича "Кабускорп" и негов треньор е българинът Едуард Ераносян.

БУДАПЕЩА е най-близкият пример за футболен модел до нашата столица. Но не трябва никога да се забравя, че маджарите са задавали години наред модата във футбола. Това е причината имена като "Вашаш", "Хонвед", "Ференцварош", МТК, "Дожа Уйпещ" да респектират само с произнасянето си. Плачевното е, че дори в Унгария клубовете от столицата отдавна не играят съществена роля в първенството.