Сръбското участие на Аустрелиън оупън приключи, след отпадането на Йелена Янкович и Бояна Йовановски. Докато отпадането на Йовановски беше закономерно, това на Янкович може да се счита за изненада.
Още в първи кръг на турнира пък отпадна бившата номер 1 Ана Иванович, която беше надиграна от рускинята Екатерина Макарова.
Днес Янкович загуби с 6:7, 3:6 от китайката Шунай Пенг по този начин сръбкинята стана най-високо поставената тенисистка, която отпада до момента в турнир. Интересно е че 12 поставени отпаднаха до момента.
Световната номер 2 имаше доста проблеми срещу новото сръбско чудо Бояна Йовановски, но я победи с 1:2 сета, след като изоставаше. Сръбкинята взе сравнително лесно първия сет 6:2, но беше пробита във втория и го загуби с 3:6, а в третия Звонарьова не допусна изненада и го взе с 6:1.
До някъде изненадващо рускинята Алиса Клейбанова, която се представя много добре имено тук в Мелбърн загуби от новата надежда на женския тенис румънката Симона Халеп. Халеп успя да спечели мача само с един пробив тя проби сервиса на Клейбанова в първия сет и го спечели с 6:4, а второта част беше спечелена от румънката с тайбрек.
Местната любимка Саманта Стоусър нямаше проблеми с Вера Душевина и я победи с 2:0 сета, но друга представителка на Австралия Алисия Молик се сбогува с турнира, след загуба от Надя Петрова с 0:2.