Финансовата криза все още е основна тема в новините по цял свят, макар да се твърди, че определени икономики вече излизат от нея. Затрудненията в това отношение не подминаха и Формула 1, която в продължение на десетилетия усвояваше все повече и повече пари и в края на 90-те години на миналия век бюджетите на екипите се удвояваха на всеки три години.
На пръв поглед всичко в Гран при продължава нормално, но всъщност спонсорските стикери по болидите намаляха значително.
Бе регистрирано и оттеглянето на някои от най-големите компании, борещи се за запазване на основния си бизнес. Заместилите ги доста по-неизвестни имена са съответно и по-бедни, така че понастоящем да си спонсор в F1 не излиза чак толкова скъпо, а аудиторията е почти същата.
По принцип спонсорството в световния спорт като цяло е вторият най-сериозен източник на приходи след приходите от продажба на билети.
За миналата година във свички спортове спонсорството общо е възлязло на 22 милиарда евро и се очаква да се качи до 25 милиарда през 2013 г.
В Гран при схемата на приходите е различна, а парите на желаещите да промотират марките си чрез уникална глобална плътформа са много прецизно изхарчени, защото публиката е гарантирана.
Но колко все пак струва да рекламираш с помощта на болидите през 2010г.? Това зависи от местоположението на логата и броя им. Определени части от болидите се виждат почти постоянно в кадър, а други почти не се забелязват. Затова и най-скъпите „локации” са задното крило и кутиите за радиаторите – те са почти нонстоп в кадър.
Допреди две години цената им бе сериозна и започваше от договори за 15млн. евро.
В настоящия момент еднократна сделка (за един състезателен уикенд в по-скромнен тим) може да говори за 250 000 евро.
Това разбира се, зависи най-вече от класирането на екипа, с който се договарят условията, защото все още съществуват контракти като този на Филип Морис с Ферари. На практика няма вече и помен от нищо, свързано с цигарите Марлборо, но Скудерията си получава около 350 млн. евро годишно! Но дори другите гилеми имена като Водафон и Сантандер – са далеч от подобни харчове с договори за приблизително 25 и 11 млн. евро.
Спадът в приходите от спонсорите във Формула 1 като цяло за миналата година обаче се изчислява на 29% и няма как разходите им в спорта да са същите. 2009-а всъщност бе най-голямото изпитание за спорта във финансов план през последните години не само заради финансовия колапс, но и заради оттеглянето в твърде кратък период от време на три от най-големите автомобилни компании – Хонда, BMW, Тойота.
Концерните само харчиха стотици милиони на година за Гран при (между 35 и 170млн евро на сезон) и си бяха спонсори. В настоящата ситуация обаче отборите вече променят методите си за работа и тези пари също не биха могли да се калколират като изразходвани в Гран при.
При липсата на подкрепа от страна на автомобилне гигант и оттеглянето на спонсори тимовете започнаха да се ориентират към търсене не на един сериозен договор, осигуряващ им годината, а към по-малки годи краткосрочни, но доходоносни контракти. Идеален пример в това отношение е отборът на Рено, където напоследък за всеки старт има нов спонсор – литовската банка SNORAS, корабостроителницата във Виборг (родния град на Виталий Петров), руската водка „Флагмент” и т.н.
Заубер сключиха договор с Бъргър Кинг Испания само за състезанията в страната, а след това с новата енергийна напитка Мад Крок. Дори Ред Бул едва в средата на сезона се разбраха с LG за присъствие върху колата срещу сравнително скромна сума.