В моторните спортове секундата е век, тя може да те направи от първи последен и обратното. Във Формула 1 има място, което е решавало доста пъти състезания и дори шампионите в най-комерсиалния моторен спорт.
Това място е пит-стопа или бокса, през него един състезател минава поне по два пъти, за да зареди с гориво и да му бъдат сменени гумите. Там обаче едно леко забавяне е фатална грешка, която може да коства състезанието на даден състезател, а доста пъти и титлата. Естественно напрежението във Формула 1 е огромно, както при състезателите така и при механиците.
Всеки, който е гледал Формула 1 не вижда нещо различно във всички пит-стопове, бърза смяна на гуми, наливане с гориво и готово. Но разликата е в бързината и броя на грешките.
Всички трябва да бъдат в синхрон и да не правят грешки, които могат да костват провал на отбора. Всичко това се прави с много тренировки в гаража на отбора, на тези тренировки присъстват мениджърът на механиците, тийм-шефът и рейс инженерите с хронометъра в ръка.
Всичко се повтаря отново и отново. Първо е ред на смяната на гумите. Отговарящите за тази операция изпълняват няколко функции.
Те са по трима за всяко едно от четирите колела - общо 12. Единият работи с пистолета за затягане и развъртане на гайката, която държи джантата за главината. Вторият отговаря за свалянето на старата гума, а третият за слагането на новата и оглеждането на въздуховодите за спирачките. Последните трябва да са чисти, за да не пречат на въздушния поток, който охлажда спирачните апарати.
Друга част е забърсване каската на пилота, освен това състезателите искат настройки на крилата, механиците поемат тяхното регулиране.
От този сезон отпадна втората изключително важна част от бокса дозареждането с гориво макар и да не се използва вече това няма как да не му обърнем внимание.
Те работят в група от трима. Единият насочва накрайника на маркуча към отвора на резервоара на болида. Той е в една от най-опасните позиции, тъй като се намира между предното и задното колело. При евентуален асинхрон в действията и потегляне преди той да се е отдръпнал, то това задължително предполага тежка контузия (снимка 2). Освен това този механик е снабден с пожарогасител на гърба си.
Другите двама придържат маркуча, който тежи значително, заради големия дебит на гориво, който преминава през него - около 9 литра на секунда. Освен това те се грижат за основния блок на уредбата.
Поглеждаме към Лолипопа. Това е една от най-отговорните длъжности в пита. Задължение на лолипопа е да организира работата при спирането на автомобила в бокса. Той следи работата и трафика в пит лейна и освобождава пилота за потегляне.
Той държи табелка която напомня на близалка (от където идва и името), като на две страни пише "Brakes on", а от другата "1st Gear".
Лолипопът стои отпред на мястото, организирано за спиране. Колата трябва да бъде спряна на точните очертания, които маркират всяко колело. Тогава той обръща към пилота табелата с надписа "Brakes on", с което му казва да държи спирачката натисната.
В този момент "Джак Холдърите" повдигат автомобила отпред и отзад с лостови подемници.
Смяната на гуми и зареждането с гориво започва. Всеки механик, който свърши работата си и се отдръпне от колата вдига ръката си високо.
След като всички гуми са сменени, лолипопът обръща табелата на "1st Gear". Тогава Джак Холдърите свалят колата на земята, пилотът включва първа предавка и форсира двигателя, като същевременно с това се почиства и визьора на каската му. Тогава се правят настройките по крилата. През това време все още се осъществява дозареждането с гориво.
Лолипопът следи за това всички да са се отдръпнали, като същевременно с това следи болидите, които се движат по пит лейна. Когато се увери, че колата може да напусне безопасно бокса, той вдига табелата, с което разрешава на състезателя да потегли.
Пилотът е концентриран изцяло върху тази табела. В милисекундата, в която я види да се вдига, той вече трябва да ускорява.
В бокса има и двама пожарникари, които следят за безопасността, а и доста пъти са се намествали, като в последно време именно човека, които е на "лолипопа" подава на пилота "1st Gear" и той тръгва понякога с маркуча за зареждане няколко подобни случаи се получиха с Кими Райконен, Фелипе Маса, Фернандо Алонсо и Михаел Шумахер и много други.
Освен тях на разположение е и механикът на скоростната кутия. Той отговаря за това да запали двигателя от задната част на колата, ако поради някаква причина той изгасне.
Рейс инженерът на всеки състезател е този, който разпорежда действията, които екипът трябва да направи по колата. Механиците трябва да са в готовност през цялото време. Те не разполагат с изцяло изграден план за действията си от началото на надпреварата. Те знаят стратегията - колко са предвидените спирания и за какво са те. Променливите, обаче, са твърде много. Промяната на условията на трасето, промяната във времето, както и катастрофите.
Също така доста често се стига и до смяна на предното крило, което доста често се счупва, като смяната му е също доста координирана.
Забавяне в бокса се случва доста често, като тези секунди се оказват и понякога решаващи за крайното класиране.
Последният пример за подобен развой на събитията бе през 2008 година по време на Гран при на Унгария, когато Фелипе Маса отпадна три обиколки преди края на състезанието, заради забавяне от само четири секунди в бокса.
По време на Гран при на Белгия на пистата Спа-Франкоршамп през изминалата 2009 година станахме свидетели на едно изключително интересно състезание, в което победителя Кими Райконен завърши на по-малко от 0.6 секунди от преследващия го Джанкарло Фисикела.
Двамата пилоти се движеха на дистанция от 0.5 до 1 секунда почти през цялата надпревара. Тъкмо тогава от решаващо значение бяха действията на механиците в боксовете съответно на Ферари и на Форс Индия. Двата екипа се справиха еднакво добре и това пренесе цялата битка само и единствено на пистата.
Това е бокса едно от най-важните неща във Формула 1, като винаги това ще е ключово място в света на един от най-комерсиалните спотове.
Утре SportaBg.com ще предава пряко квалификацията от 11:00 часа.