You are here:   Home Моторни Формула 1 Пътят към перфектните настройки

Пътят към перфектните настройки

Сряда, 04 Април 2012 15:38

Настройките на колата са решаващи във Формула 1 за победа или загуба, но как всъщност подхождат пилотите и отборите, за да може колата да се държи перфектно на пистата?

 

Настройките са решаващи за победа или загуба, те са компромис от квалификация и състезание. И те са от по-голямо значение, отколкото в миналото. Настройването на колата е една от големите мистерии на Формула 1. Какъв обаче е приносът на самия пилот, кои помощни средства използват той и неговия тим? И каква е ролята на съотборника? Въпроси, на които единствено самите действащи лица могат да отговорят точно!

Факт е, че значила част от работата е свършена още преди пилота да излезе на пистата за първата свободна тренировка. Състезателните инженери на пилотите се стараят във фабриката  върху базовите настройки. "Използваме времето и провеждаме симилации.", разказва Андрю Шовлин, който работи като ръководещ състезателен инженер в Мерцедес, "Разглеждаме вариантите за стратегии и необичайните фактори на съответни писти. Основните настройки биват направени в седмицата преди състезанието".

Състезателните инженери обсъждат с пилотите подхода към настройките още преди заминаването към пистата, а преди началото на тренировките се провеждат още обсъждания. А когато пилота започне с "въртенето на обиколки", състезателния инженер слижи за преводач между пилота и останалата част от екипа. Пилотът комуникира със състезателния инженер, казва какво чувства на пистата, а инженерът интерпретира информацията и я предава на поддържащите инженери.

Също така е важно пилотът да знае точно върху какво трябва да се концентрира, когато е в кокпита, тъй като благодарение на телеметрията колата е почти прозрачна за инженерите, но без информацията на пилота не могат да използват "лавината от информация". Пилотът на Катерам - Витали Петров потвърждава това с думите "Винаги обмислям какво ще правя на пистата, още преди да съм седнал в болида."

"Има огромен брой системи в компютъра, където могат да бъдат анализирани аеродинамиката, спирачките, газта, волана, окачването и много други неща. Можем с часове да говорим за тях и въпреки това няма да сме отметнали всичко. Най важното е човек да знае на 100% какво се случва с болида на пистата. Тогава може да се дадат правилните отговори на инженерите, а те от своя страна могат да направят настройките. Данните могат да бъдат проверени и милиони неща анализирани."

Пилотът на Ферари и бивш победител в Льо Ман, Марк Жене споделя, че пилотите на Скудерията поддържат тесен контакт и с един специалист по телеметрия. "Един болид от Формула 1 е оборудван със стотици сензори, които помагат в търсенето на правилните настройки", споделя испанецът, "Чрез сензорите се образува един поток от информация. Специалистът по телеметрия чака първо пилотът да даден информация, и чак тогава гледа данните."

Жене дава и един пример: "Пилотът казва, че има проблем с предното окачване и тогава отборът разглежда съвсем внимателно данните от предното окачване. Ако обаче пилотът не каже нищо, информацията е прекалено много и би отнело твърде много време, за да се намери проблемът. Пилотът филтрира информацията и така помага на специалистите по телеметрия да открият проблемите по-бързо."

Когато в квалификацията всяка секунда е от значение и често са необходими бързи промени в настройките, пилотът може да се консултира директно със специалистът по телеметрията. Как функционира това? - "В квалификацията ние от Ферари освен че следим телевизионните кадри, поддържаме и връзка със специалистът по телеметрия. Пилотите го питата за информация - например за сравнение със съотборника си. Специалистът по телеметрията принтира  сравнението и го дава на пилота или го изписва на друг канал на екрана. Пилотът може да сменя каналите и да види както прави в момента специалиста по телеметрията."

Преди всичко сравнението със съотборника е от огромно значение за правилните настройки. Това е единствения начин за един пилот да види къде не извлича максимума от болида. "Много е важно да има сравнение", потвърждава Педро Де Ла Роса (HRT), който в продължение на години тестваше за МакЛарън, а през 2012 празнува завръщането си на пистата, "Човек винаги се сравнява с някой или нещо - най-често със съотборника си. Една графика без база за сравнение няма значение за един пилот."

Но на какво трябва да обърнат внимание пилотите, когато съпоставят своите данни с тези на съотборника си? "Винаги гледаме скоростта", споделя опитния испанец, "Аз също така обичам да гледам силата на спиране, защото това ми показва, колко енергия може да използва съотборника ми, когато натисне силно спирачките и стабилизира колата в завоя. Също така предавката е важна, понеже така разбирам как да използвам превключването на предавки, за да вляза в завоя."

От миналата година има и още два интересни параметра: DRS и KERS. "Някои пилоти имат способността да използват тези помощни средства по-добре в определени завои", е забелязал де ла Роса, заради което постоянно следи данните от тези помощни средства за изпреварване в анализа на телеметрията. Също и пилотът на Уилямс, Пастор Малдонадо, който изненада в Мелбърн с отличното си представяне, е впечатлен от телеметрията: "Там виждаме скорост, градус на завиване и много други опции. Виждаме какво се случва пред нас в болида. Можем да видим как ускоряваме и спираме, също така и страничното искоряване на G-силите."

Сравнението със съотборника е също така определящо за него: "Така ние виждаме съвсем точно къде губим и печелим време. Можем да разгледаме и техниката, която другия пилот използва, за да се самоусъвършенстваме. Но най-напред гледаме скоростта, понеже така виждаме, какво свъщност се случва"

Източник: Formel1.de

Превод: Мирослав Колев