НАЙ-ЗАБАВНОТО ОТ ЕВРО 2012

ИСПАНИЯ - ИТАЛИЯ 4:0

 

ТОПКАТА:

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ

You are here:   Home Европейски футбол ЕВРО 2012 Прави като Челси

Прави като Челси

Сряда, 13 Юни 2012 10:41 espnfc.com/ Фил Литъл

След като изгледахме първите срещи от Европейското първенство 2012, един израз отекваше постоянно на пресконференции, телевизионни студиа и коментари, за да обясни подхода на аутсайдерите към турнира. Те го наричат „прави като Челси”.


Европейският клубен шампион явно стана синоним на героичното поведение, когато си притиснат до стената, което е и единствената нагласа, която могат да имат отбори като Дания, Ирландия и дори (поемете дълбоко дъх) Англия в Полша и Украйна това лято. Докато Челси остана във фолклора като отбор, който постига победата, въпреки че всяка една разумна мисъл би твърдяла противното, не мисля, че това бе репутацията, която Роман Абрамович искаше да изгради на клуба, когато пристигна на „Стамфорд Бридж” през 2003 г. със своите билиони. Явно въпреки забележителните умения и усилия на Дидие Дрогба, Ашли Кол и компания, победата в Мюнхен бе прокълната с доста слаби похвали.


Не, че много ни пука за това. Въпреки че рискувам да повторя толкова остарялото клише, за мен, единственото, което има значение, е победата. Стилът, финесът и изтънчеността са страхотни за гледане на футболния терен и би трябвало да бъдат приветствани и аплодирани, но в крайна сметка всичко се свежда до това да вдигнеш трофея, каквото и да твърди Арсен Венгер.


И именно това е ключът към разбирането на философията „прави като Челси”. Няма смисъл да се добереш със зъби и нокти до нулево равенство в първия мач, само за да капитулираш в следващия. Спомнете си, че „сините” не загубиха нито един от последните си шест мача по пътя към триумфа в Шампионската лига след поражението с 3-1 от Наполи в Неапол на осминафиналите, което бе последвано от четири победи и две равенства. „Прави като Челси” изисква отдаденост, организираност, късмет и рутина, както и изключително прецизен и точен завършващ удар. Единствено изчакването в защита не е достатъчно. Всички в отбора трябва да са на една вълна и който и да води тима трябва да е способен и да задържа топката, и да намира мрежата при редките ситуации, в които това е възможно.


Досега Дания показа най-сходно представяне с това на момчетата на ди Матео, когато победи Холандия с 1-0 при първата категорична изненада на Евро 2012. „Лалетата” имаха забележителните 28 положения за гол в Харков, въпреки че тестваха истински вратаря Стефан Андерсен едва осем пъти. Робин ван Перси пресъздаде фантастично играта на Сеск Фабрегас за Барселона на „Стамфорд Бридж”, пропускайки няколко чисти шанса, които, при нормални обстоятелства, щяха да предрешат изхода от сблъсъка. В противовес, датчаните имаха едва осем удара към противниковата врата, но всеки един от тях бе в очертанията й, както и разбира се невероятният победен гол на Михаел Крон-Дели.


Както споменах и по-рано, това е безсмислено, ако се оставят да бъдат победени от Германия и Португалия и се наложи да съберат багажа си преди да дойде време за елиминационната фаза. За да успеят, те ще се нуждаят от халф, който има неизчерпаеми запаси от енергия и точен пас и завършващ удар, което показа Рамиреш на „Камп Ноу”, като това може да бъде Денис Ромедал. Даниел Агер и Симон Кяер следват стъпките на Ашли Кол и Гари Кейхил, възпирайки всеки футболист на Холандия, който им се изпречи на пътя. Те обаче ще трябва да удвоят усилията си, за да наистина се доближат до репутацията на английските си колеги.


И, разбира се, без да го казваме се подразбира, че поставеният под напрежение и до голяма степен изолираният нападател трябва да намери спасението на целия тим със значим и символичен удар. За ролята на Фернандо Торес бе определен злочестият Николас Бендтнер. Ако Провидението се усмихне на Рой Ходжсън, вероятно Анди Керъл може да изиграе сходна роля в състава на Англия, но може би това сравнение отива твърде много в сферата на илюзиите.


Докато съдбата на титлата в Евро 2012 ще се реши през следващите 19 дни, „Прави като Челси” явно е толкова комерсиално в момента, колкото обичайните заговори на френските, холандските и испанските футболисти относно оплакванията за т.нар. „убийство на футбола”. Всъщност обаче Футболен клуб Челси сега е в устата на всички футболни фенове и специалисти и по-скоро можем да останем с впечатлението, че спортът едва сега се ражда.